-1 C
Pristina

Lajme

Bien aksionet aziatike

Aksionet aziatike shënuan rënie mëngjesin e kësaj të enjteje.   Indeksi i aksioneve MSCI, jashtë Japonisë ra me 0.13 pë rqind. Indeksi i aksioneve të Shangait ra me 0.3 për qind. Indeksi i aksioneve të Hong Kongut, Heng Seng, HSI, ra me 0.25 për qind. Indeksi i aksioneve të Nikkeit, N225, ra me 0.1 për qind në 21,803.95...

Bitcoin bie në pikën më të ulët që prej një muaji

Bitcoin ra në pikën më të ulët që prej një muaji pasi Google bëri të ditur se do të ndalonte reklamimin i cili promovon kriptovalutat dhe Ofertat Fillestare të Monedhave. Kriptovaluta më e madhe në botë, sipas CoinMarketCap, përcjell Telegrafi, brenda 24 orëve ra me 6.04 për qind në 8,253.61 dollarë, pika më ulët që...

Google do të ndalojë reklamat për kriptovaluta

Pas ndalimit nga ana e Facebook për reklamimin e reklamave që promovojnë kriptovalutat, tash është edhe Google që do ta bëjë një gjë të tillë, por duke filluar nga qershori. Google njoftoi këtë veprim si pjesë e një përditësimi të politikave, që gjithashtu do të ndalojë produktet e tjera financiare të rrezikshme. Politikat pohojnë se...

Grekët në “festë”: Turqia po falimenton, ne ja dolëm

Mediat greke kanë shpërndarë një analizë të gazetarit Mikhalis Papanidis, i cili shkruan se ekonomia turke pritet të pësojë kolaps brenda pak vitesh nisur nga një serë faktorësh, të cilat ai i liston në shkrim. “Goditjen më të madhe, ekonomia turke e ka marrë nga turizmi këto dy vitet e fundit. Në vitin 2015 Turqia...

Forcohet sërish euro

Euro është forcuar në tregjet ndërkombëtare dhe dollari u dobësua, pasi investitorët përsëri janë të prirur për të marrë rreziqe, duke ndjekur të dhëna të forta nga tregu i punës në SHBA dhe duke shmangur frikën e një lufte tregtare të mundshme. Euro tregtohet në 1.2328 dollarë në një atmosferë të tillë, që do të...

Rritet borxhi publik i Kosovës

Borxhi publik i Kosovës gjatë këtij viti ka shënuar rritje, por megjithatë mbetet i ulëti krahasuar me vendet e rajonit. Sipas raportit “Të dhënat tre-mujore mbi Borxhin e Përgjithshëm, tremujori i katërt 2017”, prezantuar nga Ministria e Financave, deri në fund të kësaj periudhe, borxhi publik ka arritur në 996.42 milionë euro nga 852.74 milionë...

Importi rrezikon prodhuesit vendorë

Sasia më e madhe e mallrave të prodhuara në Kosovë vazhdon të mbetet brenda territorit të vendit duke bërë që shteti i Kosovës të jetë i varur nga importi i pothuajse të te gjitha produkteve të nevojshme nga vendet e rajonit, por edhe të Evropës. Kontributi i eksporteve në volumin tregtar në vit mbetet shumë...

Java europiane e parasë: Muzeu i kursimit dhe bankat ndërkombëtare të grupit Intesa Sanpaolo marrin pjesë në iniciativë

Muzeu i Kursimit (Museo del Risparmio) dhe Bankat Ndërkombëtare të Grupit Intesa Sanpaolo po marrin pjesë në Javën Europiane të Parasë nga 12 deri në 18 Mars të organizuar nga Federata Europiane e Bankave. Kjo iniciativë e përvitshme, që zhvillohet do Mars i jep një dimension europian edukimit financiar duke u fokusuar veçanërisht tek të rinjtë. Për Giovanna...

BERZH sot do të lansojë një program të ri në Kosovë

BERZH sot (e martë) do të lansojë një program të ri në Kosovë, Programi për Financimin e Ekonomisë së Gjelbër (GEFF), për të siguruar grante për amvisëritë me qëllim që të përmirësohet efikasiteti energjetik. Linja kreditore prej 8.5 milionë euro tashmë janë nënshkruar me tri institucione partnere financiare, TEB Banka në Kosovë dhe institucionet mikro-financiare...

Mbahet forumi ekonomik Kosovë-Slloveni

Mbahet Forumi ekonomik Kosovë-Slloveni   Sot në Prishtinë do të mbahet Forumi më i madh ekonomik në mes të Kosovës dhe Sllovenisë. Forumi i Bizneseve Slloveno-Kosovare, do të mbledh shumë biznese nga të dy vendet. Në delegacionin e Sllovenisë të jenë me dhjetëra përfaqësues të ndërmarrjeve të sektorëve të ndryshme duke filluar nga ndërtimtaria, prodhimtaria, infrastruktura, edukimi, IT...
- Advertisement -

Lexo tani

Citysale